Czas trwania
Stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów). Przy przeniesieniu z innej uczelni możliwa jest kontynuacja nauki od semestru, na którym nauka została przerwana.
Tryb studiów
Studia na kierunku Gry i grafika mogą być realizowane w trybie stacjonarnym (dziennym) w tygodniu lub w trybie niestacjonarnym (zaocznym) w wybrane weekendy.
Praktyki
Student kierunku Gry i grafika interaktywna ma obowiązek odbycia praktyk na pierwszym, drugim i trzecim roku studiów. Uczelnia pomaga w wyborze miejsca praktyk.
Obrona dyplomu
Podstawą obrony dyplomu jest przygotowanie praktycznej pracy projektowej w obszarze gier lub grafiki. Projekty te są często produktami gotowymi do wejścia na rynek.
Charakterystyka specjalności
Specjalność Projektowanie gier uczy studenta tworzenia konceptów, opracowywania mechaniki gier, logiki rozgrywki oraz układania scenariuszy. Absolwent zdobędzie wiedzę z projektowania graficznego, modelowania, obróbki obrazu, projektowania gier komputerowych i planszowych.
Praca
Absolwenci studiów Projektowanie Gier (specjalności) będą przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy artystycznej i projektowej. Będą mogli znaleźć zatrudnienie jako projektanci gier, w firmach graficznych, produkujących gry cyfrowe, analogowe i agencjach reklamowych. Studia umożliwią także znalezienie pracy w mediach elektronicznych, instytucjach kultury oraz wydawnictwach, w tym interaktywnych.
Wybór specjalności
Na pierwszym i drugim semestrze realizowane są przedmioty ogólnoplastyczne oraz narzędziowe dające podstawy dla konstruowania prac projektowych z zakresu Gier i grafiki interaktywnej. Na semestrze trzecim realizowane są między innymi trzy przedmioty specjalnościowe w zakresie: projektowania VR, projektowania graficznego i projektowania gier pozwalające ułatwić ostateczny wybór specjalności studiów. Na koniec trzeciego semestru student wybiera specjalność, której realizacja obejmuje czwarty, piąty i szósty semestr studiów.
Specjalność, jaką wybiera student, skorelowana jest z wyborem seminarium dyplomowego, który następuje również pod koniec trzeciego semestru studiów. Jego realizacja trwa w semestrach: czwartym, piątym i szóstym. Dla zainteresowanych studentów uczelnia umożliwia także studiowanie dwóch specjalności w tym samym czasie.
Dodatkowo student dokonuje wyboru poziomu zaawansowania języka obcego, którego nauka trwa przez cztery semestry studiów. Bardzo istotnym elementem studiów o profilu praktycznym jest wybór miejsca realizacji praktyk zawodowych. Uczelnia udziela także wsparcia informacyjnego w zakresie praktyk, w szczególności w ramach współpracy z firmami i instytucjami partnerskimi. Uczelnia umożliwia również zaliczenia pracy zawodowej, stażu czy wolontariatu jako studenckiej praktyki zawodowej.
PROGRAM STUDIÓW O SPECJALNOŚCI PROJEKTOWANIE GIER
Studia licencjackie na specjalności Projektowanie gier obejmują między innymi:
Wybrane przedmioty:
- Wizerunek graficzny
- Kreowanie obrazu
- Teoria cyfrowych mediów interaktywnych
- Projektowanie graficzne
- Podstawy fotografii i filmu
- Narzędzia cyfrowe – podstawy grafiki rastrowej i wektorowej
- Narzędzia cyfrowe – podstawy grafiki edytorskiej
- Narzędzia cyfrowe – podstawy grafiki 3d
- Zaawansowane narzędzia cyfrowe
- Multimedia
- Grafika 3d
- Animacja 3d
- Podstawy projektowania gier
- Aspekty psychologiczne i socjologiczne w grach
- Projektowanie poziomów gier (level design)
- Projektowanie mechaniki i narracja w grach
- Projektowanie dźwięku do gier
- Promocja gier i Youtube
- VR – rzeczywistość wirtualna w grach
- Promocja projektów i prowadzenie działalności projektowej
Wybrani wykładowcy:
- prof. dr hab. Adam Romaniuk
- prof. dr hab. Jacek Rykała
- prof. dr hab. Jan Szmatloch
- dr Jakub Cikała
- dr Marek Golonka
- dr Milena Michałowska
- dr Dominik Ritszel
- mgr Tomasz Biderman
- mgr Piotr Budzisz
- mgr Jonasz Gajewski
- mgr Aleksandra Jarosz
- mgr Aleksandra Krupa
- mgr Dariusz Łęczycki
- mgr Weronika Mehr
- mgr Marcin Sadowski
- mgr Paweł Siodłok
- mgr Jędrzej Szweda
Nauczanie języka trwa przez 2 lata studiów.
System stypendialny:
Wybierając tę specjalność, masz możliwość skorzystania z systemu stypendialnego dostępnego na naszej uczelni już od pierwszego roku nauki. W zależności od sytuacji możesz skorzystać ze Stypendium Rektora, Stypendium socjalnego oraz Stypendium dla osób niepełnosprawnych. O tym czy pieniądze ze stypendium przeznaczysz na pokrycie czesnego, czy na jakikolwiek inny cel zadecydujesz samodzielnie. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie systemu stypendialnego – zachęcamy do kontaktu.
Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania do studiów ze środków KFS, PFRON i innych. O szczegóły pytaj pracowników.