Czas trwania
Stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów). Przy przeniesieniu z innej uczelni możliwa jest kontynuacja nauki od semestru, na którym nauka została przerwana.
Tryb studiów
Studia na kierunku Modern Business – zarządzanie i rachunkowość mogą być realizowane w trybie stacjonarnym (dziennym) w tygodniu lub w trybie niestacjonarnym (zaocznym) w wybrane weekendy.
Praktyki
Student kierunku Modern Business – zarządzanie i rachunkowość ma obowiązek odbycia praktyk na pierwszym, drugim i trzecim roku studiów. Uczelnia pomaga w wyborze miejsca praktyk.
Obrona dyplomu
Podstawą obrony dyplomu jest przygotowanie praktycznej pracy w obszarze Modern Business – zarządzanie i rachunkowość.
Charakterystyka specjalności
Celem kształcenia na specjalności Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac jest nabycie profesjonalnej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu rachunkowości, podatków oraz kadr i płac w różnych jednostkach gospodarczych i instytucjach. Studenci uzyskują podstawową wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania organizacjami, marketingu, a także finansów i rachunkowości. Absolwenci posiadają niezbędną wiedzę do analizowania bieżącej sytuacji ekonomicznej i finansowej przedsiębiorstwa.
Pogłębienie wiedzy i kształcenie umiejętności na przedmiotach specjalnościowych obejmuje prowadzenie księgowości i sporządzanie sprawozdań finansowych, rozliczenia podatkowe, dokumentację kadrowo-płacową i inne zagadnienia. Specjalistyczna wiedza w zakresie kadr i płac dotyczy obowiązków pracowników tych działów, systemów wynagrodzeń, rozliczania pracowników z Urzędem Skarbowym, PFRON, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników. Zajęcia prowadzone są przy użyciu programów finansowo – księgowych oraz kadrowo-płacowych, w tym Płatnik.
Po ukończeniu studiów absolwent potrafi prowadzić księgi rachunkowe w organizacjach przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Ma umiejętności potrzebne do prowadzenia dokumentacji pracowniczej i naliczania listy płac. Absolwent potrafi interpretować i stosować przepisy prawa bilansowego i podatkowego oraz prawa pracy. Posiada również wiedzę o etycznym postępowaniu w biznesie. Studia licencjackie rozwijają także kompetencje społeczne, jak zdolność kształtowania własnego rozwoju i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.
Praca
Absolwenci znajdą zatrudnienie we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych, a także w instytucjach społecznych, publicznych i organizacjach pozarządowych.
Absolwenci przygotowani są do pracy na takich stanowiskach takich jak księgowy, specjalista do spraw rachunkowości, analityk finansowy, a także jako główny księgowy, czy dyrektor finansowy. Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwiają zatrudnienie w działach kadr i płac, również na stanowisku kierowniczym. Po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji absolwent może również uzyskać uprawnienia biegłego rewidenta, doradcy podatkowego lub audytora wewnętrznego. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom absolwent może również rozpocząć i prowadzić własną działalność biznesową.
Program studiów
Studia licencjackie na specjalności Rachunkowość praktyczna z elementami kadr i płac obejmują między innymi:
Wybrane przedmioty:
- Rachunkowość finansowa
- Obowiązki pracowników działów kadr i płac
- Podatki w prowadzeniu firmy
- Koszty pracy w rachunkowości
- Sprawozdawczość
- Informatyka w rachunkowości
- Systemy wynagradzania i prowadzenie dokumentacji płacowej
- Ubezpieczenia pracowników i przepisy BHP
- Wybrane zagadnienia kodeksu pracy, cywilnego i postępowania administracyjnego
- Wykorzystanie systemów komputerowych w kadrach i płacach
- Rachunkowość zarządcza
- Deklaracje i rozliczanie pracowników z Urzędem Skarbowym, ZUS-em i PFRON-em
Wybrani wykładowcy:
- prof. dr hab. Andrzej Klasik
- dr hab. Andrzej Piosik
- dr Jolanta Bernais
- dr Kinga Hoffmann-Burdzińska
- dr Anna Karmańska
- dr Sebastian Koczy
- dr Krystyna Królik
- dr Magdalena Pieńkoś
- dr Blandyna Puszer
- dr Andrzej Sołtysik
- dr Adrianna Tajchman
- dr Katarzyna Tkocz-Wolny
- mgr Małgorzata Gliwa
- mgr Maria Puls
- mgr Robert Raś
Nauczanie języka trwa przez 2 lata studiów.
System stypendialny:
Wybierając tę specjalność masz możliwość skorzystania z systemu stypendialnego dostępnego na naszej uczelni już od pierwszego roku nauki. W zależności od sytuacji możesz skorzystać ze Stypendium Rektora, Stypendium socjalnego oraz Stypendium dla osób niepełnosprawnych. O tym czy pieniądze ze stypendium przeznaczysz na pokrycie czesnego, czy na jakikolwiek inny cel zadecydujesz samodzielnie. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie systemu stypendialnego – zachęcamy do kontaktu.