Czas trwania
Stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów). Przy przeniesieniu z innej uczelni, możliwa jest kontynuacja nauki od semestru, na którym nauka została przerwana.
Tryb studiów
Studia na kierunku Gry i grafika mogą być realizowane w trybie stacjonarnym (dziennym) w tygodniu lub w trybie niestacjonarnym (zaocznym) w weekendy.
Praktyki
Student kierunku Gry i grafika interaktywna ma obowiązek odbycia praktyk na pierwszym, drugim i trzecim roku studiów. Uczelnia pomaga w wyborze miejsca praktyk.
Obrona dyplomu
Podstawą obrony dyplomu jest przygotowanie praktycznej pracy projektowej w obszarze gier lub grafiki. Projekty te są często produktami gotowymi do wejścia na rynek.
Charakterystyka specjalności
Specjalność Projektowanie graficzne jest nastawiona na zapoznanie studentów z kompletnym procesem projektowym począwszy od znajomości elementarnych składników budujących komunikaty wizualne, praktycznej i teoretycznej wiedzy dotyczącej świadomego i prawidłowego operowania typografią, relacji obrazu i tekstu po kompleksowe procesy projektowe i sposoby jego planowania, które zakładają pracę badawczą, warsztatowa oraz finalną realizację zadań projektowych (indywidualnie oraz w zespołach). Studia mają charakter praktyczny, dzięki czemu absolwent może przystąpić do pracy w zawodzie grafika projektanta.
Praca
Absolwenci studiów Projektowanie graficzne (specjalności) będą przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy w zawodzie projektanta oraz do współdziałania i pracy z innymi osobami w ramach prac zespołowych. Studenci poznają programy komputerowe potrzebne w pracy grafika projektanta, są świadomi rozwoju technologicznego, wiedzą jak szacować koszty projektów, wiedzą jak przeprowadzić skuteczną analizę tematu pod kątem planowanej pracy projektowej. Nabyte umiejętności oraz wiedza pozwolą znaleźć zatrudnienie w firmach projektowych, instytucjach związanych z kulturą, wydawnictwach oraz na coraz dynamiczniej rozwijającym się rynku multimediów.
Wybór specjalności
Na pierwszym i drugim semestrze realizowane są przedmioty ogólnoplastyczne oraz narzędziowe dające podstawy dla konstruowania prac projektowych z zakresu Gier i grafiki interaktywnej. Na semestrze trzecim realizowane są między innymi trzy przedmioty specjalnościowe w zakresie projektowania graficznego i projektowania gier oraz nowość Projektowanie Wirtualnej Rzeczywistości (VR) pozwalające ułatwić ostateczny wybór specjalności studiów. Na koniec trzeciego semestru student wybiera specjalność, której realizacja obejmuje czwarty, piąty i szósty semestr studiów.
Specjalność jaką wybiera student skorelowana jest z wyborem seminarium dyplomowego, który następuje również pod koniec trzeciego semestru studiów. Jego realizacja trwa w semestrach: czwartym, piątym i szóstym. Dla zainteresowanych studentów uczelnia umożliwia także studiowanie dwóch specjalności w tym samym czasie.
Dodatkowo student dokonuje wyboru poziomu zaawansowania języka obcego, którego nauka trwa przez cztery semestry studiów. Bardzo istotnym elementem studiów o profilu praktycznym jest wybór miejsca realizacji praktyk zawodowych. Uczelnia udziela także wsparcia informacyjnego w zakresie praktyk, w szczególności w ramach współpracy z firmami i instytucjami partnerskimi. Uczelnia umożliwia również zaliczenia pracy zawodowej, stażu czy wolontariatu jako studenckiej praktyki zawodowej.
PROGRAM STUDIÓW O SPECJALNOŚCI PROJEKTOWANIE GRAFICZNE
Studia licencjackie na specjalności Projektowanie graficzne obejmują między innymi:
Wybrane przedmioty:
- Wizerunek graficzny
- Kreowanie obrazu
- Teoria cyfrowych mediów interaktywnych
- Projektowanie graficzne
- Narzędzia cyfrowe – podstawy grafiki rastrowej i wektorowej
- Narzędzia cyfrowe – podstawy grafiki edytorskie
- Grafika 3d
- Animacja 2d
- Projektowanie graficzne – projekty interaktywne
- Narzędzia cyfrowe – podstawy designu aplikacji
- Projektowanie stron internetowych
- Projektowanie krojów pism
- Projektowanie eksperymentalne
- Informacja wizualna
- Ilustracja
- Identyfikacja wizualna
- Promocja projektów i prowadzenie działalności projektowej
Wybrani wykładowcy:
- prof. dr hab. Adam Romaniuk
- prof. dr hab. Jacek Rykała
- prof. dr hab. Jan Szmatloch
- dr Jakub Cikała
- dr Marek Golonka
- dr Milena Michałowska
- dr Dominik Ritszel
- mgr Piotr Budzisz
- mgr Tomasz Biderman
- mgr Jonasz Gajewski
- mgr Aleksandra Jarosz
- mgr Aleksandra Krupa
- mgr Dariusz Łęczycki
- mgr Weronika Mehr
- mgr Marcin Sadowski
- mgr Paweł Siodłok
- mgr Jędrzej Szweda
Nauczanie języka trwa przez 2 lata studiów.
System stypendialny:
Wybierając tę specjalność masz możliwość skorzystania z systemu stypendialnego dostępnego na naszej uczelni już od pierwszego roku nauki. W zależności od sytuacji możesz skorzystać ze Stypendium Rektora, Stypendium socjalnego oraz Stypendium dla osób niepełnosprawnych. O tym czy pieniądze ze stypendium przeznaczysz na pokrycie czesnego, czy na jakikolwiek inny cel zadecydujesz samodzielnie. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie systemu stypendialnego – zachęcamy do kontaktu.
Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania do studiów ze środków KFS, PFRON i innych. O szczegóły pytaj pracowników.