Charakterystyka kursu
Czym jest Wu shen (pięć duchów)?
Pięć duchów to koncepcja, która ma swoje źródła w medycynie chińskiej i jest związana z teorią pięciu elementów. Pięć duchów to pięć energii, które rządzą funkcjonowaniem organizmu człowieka. Zgodnie z tą teorią, każda z pięciu energii jest związana z konkretnym narządem wewnętrznym i jest odpowiedzialna za różne aspekty życia i zdrowia.
Oto opis pięciu duchów w medycynie chińskiej:
1. Hun – to duch wędrówki, który jest związany z wątrobą i funkcjami umysłowymi, takimi jak kreatywność i wyobraźnia. Hun jest również związany z marzeniami i snami.
2. Shen – to duch serca, który odpowiada za emocje, myśli i funkcje poznawcze. Shen jest również związany z duchowym rozwojem i zrozumieniem świata.
3. Yi – to duch umysłu, który jest związany z trzustką i jelitem grubym. Yi odpowiada za pamięć, koncentrację i intuicję.
4. Po – to duch ciała, który jest związany z płucami i skórą. Po odpowiada za fizyczne aspekty życia, takie jak sen, odpoczynek i regeneracja oraz działania instynktowne
5. Zhi – to duch woli, który jest związany z nerkami i funkcjonowaniem układu hormonalnego. Zhi odpowiada za motywację, wolę działania i zdeterminowanie.
Według medycyny chińskiej równowaga między tymi pięcioma duchami jest kluczowa dla dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zaburzenia równowagi między duchami mogą prowadzić do różnych chorób i dolegliwości. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także unikać stresu i niepokoju, które mogą wpłynąć na równowagę między duchami.
Dla kogo
Program Wu shen dedykowany jest dla terapeutów, którzy doceniają integracyjne podejście do terapii, a szczególnie rolę umysłu oraz emocji w procesie diagnozowania i terapii oraz chcą lepiej wykorzystać medycynę chińską w terapii swoich pacjentów / klientów. Od uczestników wymaga się znajomości podstaw medycyny chińskiej.
Cel programu Wu shen
– rozpoznanie „korzenia” choroby,
– ocena wpływu emocji i psychiki na zdrowie i chorobę,
– ustalenie optymalnej terapii
przez:
– użycie właściwych formuł ziołowych i ziół,
– ustalenie punktów akupunkturowych,
– korekty diety,
– techniki pracy z ciałem i umysłem.
Program będzie realizowany w czasie cyklicznych warsztatów.
Kiedy
16 wrzesień 2023, godz. 10.00 – 16.00
Miejsce warsztatów
Górnośląska Wyższa Szkolą Przedsiębiorczości im. K. Goduli, Chorzów ul. Racławicka 23, 41-506 Chorzów
Inwestycja
300,00 zł
200,00 zł – dla studentów i absolwentów GWSP
Prowadzący:
dr n. med. Krzysztof Krupka, prof. GWSP – specjalista neurologii, chorób wewnętrznych i rehabilitacji. Naukowiec i badacz procesów energetycznych w organizmie człowieka. Od 30 lat zajmuje się medycyną chińską. Twórca metody diagnostycznej – dynamicznej termografii, zwanej STRD. Autor kliku patentów oraz twórca wielu formuł suplementacyjnych i ziołowych. Więcej na www.drkrupka.pl
Zapisy wraz z wpłatami do dnia 10 września 2023 r.
Opłatę za warsztaty proszę dokonać na konto: 37 1140 1078 0000 2162 4700 1013
Odbiorca: Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, ul. Racławicka 23, 41-506 Chorzów.
W tytule przelewu proszę wpisać swoje imię i nazwisko oraz nazwę kursu.
Program kursu
Na pierwszym warsztacie
– zapoznasz się z metodą, oprogramowaniem oraz możliwościami prowadzenia terapii,
– zrobisz sobie skan i ocenisz siebie,
– dowiesz się, jak pozyskać sprzęt i oprogramowanie oraz jaki jest system dalszego szkolenia.
Metoda, którą wykorzystasz na warsztacie
Skaningowa Diagnostyka Termoregulacyjna STRD jest metodą diagnostyczna, która wykorzystuje zmienność promieniowania podczerwonego, czyli temperaturę podczerwieni. Te zmiany są bardzo ważnymi wskaźnikami zdrowia w medycynie chińskiej. Według tej tradycji, temperatura ciała zależy od przepływu energii „chi” przez organizm. W przypadku zaburzeń równowagi energetycznej, dochodzi do zmian temperatury ciała. Metoda ta jest wystandaryzowana i może być wyznacznikiem całościowej aktywności układu nerwowego. Stanowi dobre narzędzie do określania reakcji na stres i postaw emocjonalnych badanej osoby. Pozwala spojrzeć na zespół objawów i określić ich „korzeń”. Metoda została zainicjowana w Instytucie Medycyny Społecznej i Pracy w Heidelbergu (1977-1988), kontynuowana do dziś. Więcej na www.strd.com.pl
Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS). Dzięki temu istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania powiatowych urzędów pracy.
Najczęściej zadawane pytania
Co to jest wu shen? Kto może stosować wu shen? Czy są kliniki / gabinety pracujące tą metodą?
Wu shen do inaczej pięć duchów lub bardziej po europejsku pięć umysłów. Ten system terapeutyczny można, a nawet powinno się stosować u każdego komu zależy na zdrowiu nie tylko fizycznym. Wu shen znacząco może poprawić jakość życia, więc nie musi być tylko stosowany w rozumieniu łagodzenia fizycznych dolegliwości, ale także emocyjnych, a czasem wręcz duchowych. Powstały już pierwsze takie gabinety i kliniki.
Czy w Polsce lub za granicą są terapeuci medycyny chińskiej, którzy wykorzystują system terapeutyczny wu shen?
Wu shen tak naprawdę jest integralną częścią medycyny chińskiej. Każdy kto zna tą medycynę mniej lub bardziej się o to ociera. Wu shen to system, który wyciąga to, co najlepsze z medycyny chińskiej wspierając się nowoczesnymi odkryciami neurobiologii, czy neuropsychiatrii. Na obecną chwilę jest niewielu terapeutów wu shen, z uwagi na czas szkolenia oraz nowość metody.
Czy wu shen to praca z emocjami?
Wu shen to nie tylko praca z emocjami, choć stanowi to istotny element terapii. Wu shen to m.in. też usuwanie skutków fizycznych emocji. To równoważnie neuroprzekaźników. To praca nad utrwalaniem pozytywnych rezultatów w ciele i w umyśle.
Czy wu shen to system terapeutyczny zdrowotny czy ogólnorozwojowy?
Jedno i drugie. Zdrowie to proces nie tylko fizyczny czy psychiczny, ale też społeczny. Dlatego wu shen bardzo zwraca uwagę na poprawę jakości życia, otoczenia w którym żyjemy. Zwraca istotną uwagę na nasze relacje międzyludzkie, aktywność fizyczną oraz na poczucie sensu życia.
Czy wu shen pomaga w rozwoju osobowym?
Wu shen w dość znaczy sposób może pomóc w rozwoju osobowym. Pięć umysłów to pięć istotnych elementów naszej osobowości. Ważne by było, aby te elementy dobrze się z sobą harmonizowały i współdziałały.
Czy medycyna chińska i wu shen zastępują leczenie? W jakim czasie może przynieść widoczne rezultaty?
To zależy od stanu zaawansowania choroby. Wu shen może dobrze wspomagać każdy proces leczenia. Wu shen bardzo się tez sprawdza jako system profilaktyki zdrowia.
Czym różni się psychosomatyka w ujęciu medycyny chińskiej od naszej psychosomatyki?
Wu shen przede wszystkim różni się nazewnictwem. To na początku może sprawiać pewną trudność. Inny aspekt to, że wu shen jest bardzo związany z rytmami natury i otoczeniem. To w europejskiej psychosomatyce jest traktowane dość marginalnie. W terapii wu shen uwzględnia się w procesie diagnozowania i włącza ściśle do terapii zmianę rytmów natury np. wiosna, noc, południe; oddziaływanie klimatu np. wiatr, upał czy otoczenia np. miasto, góry lub morze.
Czy medycyna chińska i wu shen są bezpieczne?
Medycyna chińska jest bardzo bezpieczna. Jednym z kanonów medycyny chińskiej jest to, że nie ma czegoś takiego, jak objawy uboczne leczenia. Jeśli takowe się pojawią, to znaczy że została źle postawiona diagnozę i użyto niewłaściwych metod terapii.