Adresaci studiów
Słuchaczem podyplomowych studiów Joga w profilaktyce i terapii może być absolwent wyższej uczelni, który chce pogłębić wiedzę i zdobyć umiejętności w zakresie praktyki hatha jogi. Studia Joga w profilaktyce i terapii skierowane są do osób, które chcą posiąść wiedzę w zakresie przygotowania merytorycznego do prowadzenia i organizowania zajęć ruchowych, oddechowych, relaksacyjnych w oparciu o system hatha jogi, z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i osobami w wieku podeszłym. Studia polecane są także osobom pracującym z ludźmi w obszarach związanych z profilaktyką i promocją zdrowia, leczeniem, rehabilitacją, rozwojem osobistym czy terapią. Ponadto wiedza,umiejętności i kompetencje zdobyte na kierunku Joga w profilaktyce i terapii pozwolą każdej osobie z “pospolitymi” dolegliwościami, jak bóle kręgosłupa czy chroniczny stres na dobranie właściwych metod i narzędzi terapeutycznych do pracy z tymi dolegliwościami.
Wykładowcy
- dr hab. Mirosław Harciarek
- dr hab. Mirosław Piróg
- dr Anna Sass
- mgr Justyna Czempik
- D.O, mgr Grzegorz Kowalski
- mgr Bogumiła Moskwa
- mgr Edyta Naczulska
- mgr Maria Puls
- mgr Magdalena Szczerek
Maria Puls – absolwentka studiów doktoranckich na kierunku socjologia (Uniwersytet Śląski), magister politologii (Uniwersytet Śląski), ukończyła: – kurs nauczycielski hatha jogi wg tradycji B.K.S. Iyengara (Introductory II) – Kraków, – kurs nauczycielski jogi – Braham Yoga Course (Rishikesh, Indie), – kurs masażu ayurvedycznego (Rishikesh, Indie). Naturoterapeutka, trenerka umiejętności społecznych i wykładowca akademicki. Instruktorka Rekreacji Ruchowej ze specjalnością hatha-joga – AWF Katowice. Prowadziła zajęcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ramach projektu „Razem do celu” współorganizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a także zajęcia jogi dla dzieci przeprowadzone w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny i Zastępczego Rodzicielstwa – Nowy Dom. Jako instruktorka, w ramach sekcji jogi AZS UŚ, współorganizowała wyprawy do źródeł jogi – Indii. Organizatorka wielu imprez poświęconych jodze, prelegentka i instruktorka w ramach takich wydarzeń jak m.in. Joga zamiast porannej kawy, Joga dla par, Joga – sztuka walki ze stresem, Jak przenosić góry, czyli z jogą do matury, Joga drogą do równowagi ciała i ducha.
Mirosław Piróg – doktor habilitowany, profesor UŚl, pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Studiował fizykę teoretyczną oraz filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Od ponad 25 lat zajmuje się psychologią głębi Carla Gustava Junga, a zwłaszcza problematyką symbolu i doświadczenia religijnego. Na Uniwersytecie Ślaskim prowadzi wykłady i seminaria z filozofii i psychologii religii, filozofii Wschodu i filozofii jogi. Autor książek „Psyche i symbol” (Kraków, 1999), „Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego” (Katowice, 2011), redaktor „Odcieni gnozy” (Katowice, 2007) oraz kilkudziesięciu artykułów. Członek rady naukowej pisma „Hermaion” (Warszawa), poświęconego badaniom nad zachodnią tradycją ezoteryczną. Stały współpracownik pisma „Albo-albo. Problemy psychologii i kultury” (Warszawa).
Grzegorz Kowalski – mgr fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Dyplomowany nauczyciel jogi, wykładowca akademicki na kilku wyższych uczelniach związanych z fizjoterapią i naturoterapią. W swojej praktyce zajmuje się głównie osteopatią i mikrokinezyterapią, jak również ortopedyczną medycyną manualną. Ukończył kierunek medycyna osteopatyczna z tytułem D.O. (dyplomowany osteopata) w ESO European School of Osteopathy Terapeuta mikrokinezyterapii OMT Kaltenborn – Evjenth Concept – ortopedycznej terapii manualnej – tytuł międzynarodowego terapeuty manualnego, terapeuta NST – techniki neurostrukturalnej integracji.
Anna Sass – doktor, terapeutka dna miednicy, urofizjoterapeutka, akupunkturzystka, trenerka kobiet w ciąży. Wspiera kobiety w ich drodze do macierzyństwa, przygotowuje ciężarne do rozwiązania, także w zakresie porodów domowych. Wspomaga noworodki na wczesnym etapie ich życia. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach na kierunkach „Fizjoterapia i Wychowanie Fizyczne”, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej. Na co dzień pracuje jako terapeutka w katowickim „Shifen” – ośrodku terapii holistycznych. Współpracuje z nauczycielką jogi i założycielką szkoły SURJA JOGA – Marią Puls – z którą organizują warsztaty dla kobiet skupiające się na praktyce jogi wspomagającej kobiece ciało i organizm. Jest propagatorką fizjoterapii kobiecej oraz specjalistką w dziedzinie uroginekologii. Problematyka związana z szeroko pojętą kobiecością jest jej pasją i misją. Współpracuje z środowiskiem położniczym, przyczyniając się do polepszenia jakości opieki okołoporodowej i perinatologicznej. Nieustannie rozwija się w Akupunkturze Klasycznej a szczególnym obszarem zgłębiania jej wiedzy jest rozrodczość oraz wczesne wspomaganie noworodków. Docenia wielopłaszczyznowe działanie akupunktury w dbaniu o dobrostan człowieka. Holistyczne podejście do człowieka przywraca i podtrzymuje zdrowie zarówno w aspekcie psychofizycznym i duchowym.
Mirosław Harciarek – doktor habilitowany, profesor GWSH w Katowicach, psycholog, specjalność psychologia kliniczna oraz psychologia zarządzania, psychoterapeuta. Wykładowca na Podyplomowych Studiach Instruktorów Jogi i Relaksacji AWF w Warszawie. Wykładowca na kursach instruktorów jogi organizowanych przez AZS Politechniki Częstochowskiej. Wykładowca na Studium Podyplomowym Technik Relaksacyjnych AWF Wrocław, jak również na Studium Podyplomowym Technik Wschodnich tejże uczelni. Tematyka prowadzonych zajęć obejmuje: trening relaksacyjny Schultza, trening relaksacyjny Jacobsona, psychologię jogi, psychofizjologiczne podstawy ćwiczeń hatha-jogi, podstawy medytacji i pracy z umysłem. Autor 3 książek, około 40 artykułów naukowych z zakresu psychologii poznawczej, problematyki stresu i profilaktyki oraz współredaktor 3 książek. Prowadzi zajęcia o charakterze psychoterapeutycznym z wykorzystaniem ćwiczeń jogi. Autor kaset relaksacyjnych: Relaks i Redukcja stresu.
Magdalena Szczerek – dyplomowany trener technik relaksacyjnych po Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jako trener technik relaksacyjnych przez ostatnie kilka lat swoje umiejętności wykorzystuje w różnych przedsięwzięciach, głównie sportowych i wysokogórskich (trekkingi w najwyższych górach świata – m.in. praca „Wybrane techniki relaksacyjne w trakcie zdobywania Aconcagua 6 962m n.p.m.”). Metody z zakresu relaksacji wykorzystuje w pracy z różnymi grupami osób, jak np. zajęcia dla kobiet w okresie prenatalnym czy z biegaczami podczas obozów biegowych w Tatrach. Pasjonatka świata, w której zawsze znajdzie przestrzeń dla relaksu.
Edyta Naczulska – nauczycielka uważności w programach: MBCT-D, MBCT-L (absolwentka szkolenia nauczycielskiego MBCT – terapii poznawczej opartej na uważności, organizowanego przez Fundację Rozwoju Mindfulness oraz Oxford Mindfulness Center). Certyfikowana psychoterapeutka PTTPB, pedagożka, trenerka antydyskryminacyjna oraz absolwentka Jogii w profilaktyce i terapii na GWSP. Pasję pracy z drugim człowiekiem realizuję głównie we własnym gabinecie psychoterapii Piękny Umysł oraz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chorzowie. W pracy zawodowej oprócz psychoterapii zajmuję się prowadzeniem szkoleń i warsztatów z zakresu kompetencji interpersonalnych i intrapsychicznych. W pracy z drugim człowiekiem kieruję się szacunkiem dla jego doświadczeń i wyborów, asystując przy zmianach, których chce dokonać w swoim życiu oraz w odnajdywaniu drogi do Siebie. W wielości ról pełnionych w życiu balans i spokój odnajduję w medytacji, praktyce Jogii, pływaniu i kontakcie z naturą i bliskimi ludźmi.